TEKNIK BILGILER - SEGMANLAR

  

Ürünlerimizin uygulaması ile ilgili teknik bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

 

Segmanların temel özellikleri ve kesiti yanda görüldüğü gibidir.

Segman terim ve sembolleri

Segman boşlukları.

Piston üzerinde bulunan kanallarda serbestçe hareket edebilmesi için kanalların temiz olması çok önemlidir.

Hareketi kısıtlanmış segman görevini yerine getiremediği gibi gömlek çeperi ve pistona da zarar verecek arızalara neden olabilir.

Segmanların yönleri özelliklerine göre değişmektedir. Kompresör segman yanma odası içindeki basıncı yaratırken, yağ sıyırıcı segmanın görevi gömlek çeperinde kalan yağı sıyırmaktır. Yağ segmanı piston ve gömleğin yağlanmasını gerçekleştirir.
Kesitlerine göre segman çeşitleri yanda gösterilmektedir.
1- Segmanlar pistona takılırken sırayla takılmalı, segmanlar fazla gerilmemeli ve serbest hareket ettiğinden emin olunmalıdır.
2- Öncelikle yağlama segmanının yayı takılır. Segmanın alt ve üstüne hareketini kolaylaştıran ince segmanlar dikkatlice takılmalıdır.
3- Sonra sırasıyla sıyırma segmanı ve kompresör segmanı takılır. Bu segmanlar takılırken mutlaka segman çakısı kullanılmalıdır. Aksi halde segmanların yapısı bozulabilir. Segmanlar piston yüzeyine zarar verebilir.
4- Segmanların yönlerine dikkat edilerek her segmanın ayrı ayrı görevini yerine getirmesi sağlanmalıdır. Segmanların yüzeyindeki yazıların ya da işaretlerin piston tepesine doğru baktığından emin olunmalıdır.
5- Segmanlar piston üzerine yerleştirildikten sonra yanda görüldüğü gibi ayarı yapılmalıdır. Segmanların aralık kalan kısımlarının aynı hizaya gelmemesine özen gösterilmelidir.

6- Segmanların yön ayarı ile ilgili ayrıntılar yandaki gibidir. Yağ segmanının yaylı olan parçasındaki renklerin her ikisinin de görünür olması gerekmektedir. Üst üste binen renkler arızaya sebebiyet verecektir.

Segman yenilemesi ve/veya rektifiye işlemi görmüş olan motorların 500 km kullanımda yağ filtreleri mutlaka değiştirilmelidir.

 

Odemelerinizi bu bankalarin kredi kartlari araciligiyla yapabilirsiniz.
Sayin Ziyaretcimiz, sitemizde gezinerek "Kullanim Kosullari"ni kabul etmis varsayilirsiniz. Tasarim Uzakdogu Motor